ŞÖNİM; 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA GÖKÇEBAYIRLI KADINLARLA BULUŞTU…


Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında çocuk, kadın ve erkek gruplarına ulaşarak sadece kentte değil kırsalda da 8 Mart ruhunun hissedilmesi amacıyla ilimiz Ezine ilçesi Gökçebayır Köyünde yaşayanlarla bir araya gelmiştir.

Düzenlenen etkinliklere, Çanakkale Valimiz Sayın Orhan TAVLI’nın eşi Ayşe TAVLI, Ezine Kaymakamı Ali İkram TUNA’nın eşi Çimen Atacan TUNA, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül’ün eşi Emine Gülser ALGÜL ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Ersin FIRAT’ın eşi Remziye FIRAT katılmışlardır.

İlk olarak Gökçebayır İlköğretim Okulu’ndaki, İlköğretim öğrencilerine Psikolog Hacer HEPGÜL ve Sosyolog Melike DURSUN tarafından çocuğa yönelik şiddetle mücadele kapsamında koruyucu hizmet olarak ‘Hayır Diyebilme’ eğitimi verilmiş, ardından İl Sağlık Müdürlüğü çalışanları da minik öğrencilerine, ‘Akıllı İlaç Kullanımı’ eğitimi vererek, konuyla ilgili, kitap, diş fırçası ve macunu hediye etmişlerdir. Sağlık eğitiminin ardından AFAD tarafından Temel Afet Bilinci eğitimi de verilmiş, Valimiz Orhan TAVLI’nın eşi Ayşe TAVLI ve protokol katılımcıları etkinliklerin sonunda öğrencilerle sohbet ederek hediyeler dağıtmışlardır.

ŞÖNİM Müdürü Nuray GÜMRÜKÇÜ, köyümüz kadınlara; ‘Kadına Yönelik ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi’ konusunda gerçekleştirdiği seminerde; çocuklara verilen isimler, çocukluk döneminde oynanan oyuncakların çeşitleri, şiddetle ilgili oluşan yanlış yargılar konusunda bilgilendirme yapmış, ardından Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu Avukatları Melis SÖYLEMEZ, Demet Temel ÖZCAN, ve Büşra AKSOY, kadınları ve erkekleri aile içi şiddette hukuki süreç, kadın hakları konularında aydınlatıcı bilgiler sunarak, soruları cevaplandırmışlardır. Aynı konu üzerinden, köy kahvesindeki erkeklere de İl Müdürlüğümüzde görevli Sosyolog Zafer KUTLU ve Çanakkale Barosu Avukatlarından Av.Tayfun UMUR tarafından bilgilendirme yapılmıştır.

Seminer sonunda Gökçebayırlı kadınlara, kadının güçlendirilmesine yönelik koruyucu hizmetler kapsamında yürütülen Çanakkale Kadın Atölyesi Projesi katılımcılarından oluşan koro tarafından verilen konser büyük bir ilgi ile karşılanmış, kadınlar şarkılar söyleyip, dans ederek gönüllerince eğlenmişlerdir. Etkinliklerin sonunda protokol katılımcılarına hediyeler takdim edilmiş ardından pilav ikramı yapılmıştır.


Sonraki Sayfa: 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Konser Etkinliği

Önceki Sayfa : Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon İzleme ve Değerlendirme Komisyonu Toplantısı